Historia Cmentarza Rakowickiego - opieka nad grobami Opieka nad grobami Kraków
Cmentarz Rakowicki - Sprzątanie Grobów - Opieka nad Grobami - Kraków
2
3
4

Cmentarz Rakowicki

 

Jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy drogi (obecnie ulicy Rakowickiej) wiodącej do odległej o 2 km dawnej wsi Rakowice. Wytyczany i urządzany był w latach 1800-1802 (na obszarze 5,6 ha), a czynny jest od połowy stycznia 1803 roku. Powstał na terenie podmiejskiego wówczas folwarku Bosackie we wsi Prądnik Czerwony na pograniczu Olszy, w związku z wydanym zakazem pochówków na dotychczas istniejących cmentarzach przykościelnych w obrębie miasta. Teren o powierzchni 10 morgów chełmińskich za 1150 złotych reńskich wykupiły od karmelitów bosych z Czernej władze austriackie. Koszt urządzenia cmentarza pokryło miasto Kraków i okoliczne gminy: Rakowice, Prądnik Biały i Prądnik Czerwony, Olsza, Grzegórzki, Piaski, Bronowice Wielkie i Bronowice Małe, Czarna Wieś, Nowa Wieś, Krowodrza, Kawiory, którym przyznano prawo do grzebania na nim zmarłych. Pierwszy pogrzeb miał miejsce w styczniu 1803 (18-letniej Apolonii z Lubowieckich Bursikowej, zmarłej 15 stycznia 1803 roku). W 1807 r. wybudowano studnię, a w 1812 r. ze składek publicznych ufundowano okazały krzyż. Cmentarz Rakowicki był kilkakrotnie powiększany. Po raz pierwszy w 1836 r., kiedy od karmelitów czerneńskich dokupiono kolejne 10 morgów gruntu za 5 tys. zł. polskich. 

Rozplanowanie cmentarza zlecono architektowi, dyrektorowi wydziału budownictwa miejskiego, Karolowi R. Kremerowi, który w 1839 r. zaprojektował jego założenie parkowe. Nowo nabyty grunt poświęcono 2 listopada 1840 r. Otaczający go mur wzniesiono z materiału uzyskanego z rozbiórki kościoła Wszystkich Świętych. W 1863 roku miasto zakupiło od karmelitów i od Walerego Rzewuskiego 5 morgów i 1743 sążni gruntu, położonego przy zachodnim murze cmentarza. Poświęcono go we wrześniu 1866 r. i zaraz rozpoczęto chowanie tam zmarłych (epidemia). Kolejne poszerzenie cmentarza miało miejsce jesienią 1886 r. o ponad 15 morgów (pośrodku nowej alei pochowano Jana Matejkę oraz Macieja Jakubowskiego). Na przełomie 1933 i 1934 r. poszerzono cmentarz w kierunku północnym o dawny plac ćwiczeń saperów. 

 

W 1877 r. wzniesiono budynek administracyjny oraz kostnicę wg projektu Salomona Saarego. W 1976 r. został wpisany do rejestru zabytków. W 1981 r. powołano Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, w ramach którego działa komisja ds. Ratowania Cmentarzy Krakowa i Ziemi Krakowskiej. OKRKorganizuje coroczne kwesty na rzecz zabytkowych grobowców i nagrobków. Prace prowadzone są na cmentarzu Rakowickim i Nowym Cmentarzu Podgórskim (przy współpracy Stowarzyszenia Podgórze.pl). OKRK gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców na specjalnym koncie. (ponad 15 ha) do obecnej wielkości (likwidując ulicę Modrzewiową). 6 czerwca 1856 r. wydano zezwolenie na budowę nowej kaplicy, jednak dopiero w latach 1861-1862 w centralnym punkcie cmentarza wzniesiono kaplicę p.w. Zmartwychwstania Chrystusa Króla (fundacji Anny i Ludwika Helclów), na miejscu wówczas istniejącej drewnianej. 

 

 

 

 

 

 

Greene Planet sp.z o.o.

sprzątanie grobów Cmentarz Rakowicki Kraków 

telefoniczne zamówienia od poniedzialku do piątku

w godz. od 7.00 do 18.00

tel: +48 514 394 235

tel: +48 690 354 300

mailem:

zamowienia@cmentarzrakowicki.pl

Aby otrzymywać informacje o promocjach podaj swój email

 

Greene Planet sp.z o.o.
opieka nad grobami

Cmentarz Rakowicki

tel: +48 514 394 235

tel: +48 690 354 300

mail: zamowienia@cmentarzrakowicki.pl

Sprzątanie Grobów - Opieka nad Grobami - Kraków - Warszawa
Greene Planet Sp.z o.o.
opieka nad grobami

sprzątanie nagrobków
telefon: +48 514 394 235
email: sprzatanie@grobow.pl

Opieka nad Grobami
Wyrazem pamięci i szacunku o naszych najbliższych, którzy odeszli jest zadbanie o miejsce ich spoczynku. Jesteśmy przekonani, iż dzięki temu, że potrafimy profesjonalnie podejść do każdego zlecenia, będziemy godnie wypełniać w Państwa imieniu, obowiązki wobec Bliskich zmarłych.


Oferta:

- sprzątanie nagrobków i otoczenia

- czyszczenie, woskowanie, polerowanie

- zapalanie świec, zniczy, lmpionów

- kwiaty, wiązanki, wieńce, stroiki

- zagospodarowanie okolicy grobu

- odśnieżanie mogił w okresie zimowym

- dokumentacja fotograficzna


Zamówienia: +48 514 394 235
Opiekujemy się grobami na cmentarzach:


WARSZAWA

- Cmentarz Wojskowy na Powązkach
- Cmentarz Komunalny Północny
- Cmentarz Komunalny Południowy
- Cmentarz Bródnowski
- Cmentarz Czerniakowski
- Cmentarz Powązkowski
- Cmentarz Wawrzyszewski
- Cmentarz Wilanowski
- Cmentarz Wolski

KRAKÓW

- Cmentarz Rakowicki
- Cmentarz Bronowice
- Cmentarz Mydlniki
- Cmentarz Podgórski
- Stary Cmentarz Podgórski
- Cmentarz Prokocim
- Cmentarz Wola Duchacka
- Cmentarz Pychowice
- Cmentarz Kobierzyn - Lubostroń
- Cmentarz Maki Czerwone
- Cmentarz Prądnik Czerwony (Batowice)
- Cmentarz Grębałów



KONTAKT

Greene Planet Sp.z o.o.
opieka nad grobami
sprzątanie nagrobków

telefon: +48 690 354 300
email: sprzatanie@grobow.pl